
Kar nekaj zgodb že obstaja o Kamniti mizi v Ravnah pri Žireh, ki jo imenujejo tudi Tomaževa miza, g. dr. Semir Osmanagić jo je imenoval uravnotežena miza in verjetno ima še kakšno.
Prvič sem bila pri njej, ko me je g. Tone peljal na ogled in že prvič mi je bila nekaj posebnega, nekaj, kar me je pritegnilo in me vleče še danes. Vedela sem, da jo bom še velikokrat obiskala. Čez leta, ki so pretekla, sem se veliko naučila in naučila sem se tudi prepoznavati »dobra« in močna mesta v naravi.
Ko sem raziskovala glede gradiva, ki o mizi obstaja, sem ga našla bore malo, razen turističnih napotitev do nje, kar me je tudi napeljalo k temu, da o njej širim zgodbo ali zgodbe, ki se ob njej in pri njej odvijajo. Lep članek je napisal g. Franci Horvat, ki pravi: Zanimivo je, da domačinom ni poznana nobena zgodba o tej naravni znamenitosti. Nekateri mizo povezujejo s Kelti, drugi z Megalitsko kulturo iz mlajše kamene oziroma bronaste dobe (pet tisoč let do dva tisoč let pred našim štetjem). V tej kulturi je veliko pokončno postavljenih kamnov, menhirjev, ki jim je namenjeno posebno mesto. Pri takšnih kamnih so se odvijali določeni obredi in imeli so še druge pomene, kot da so čuvali grobnice. Nekatera razmišljanja in domneve segajo tako daleč, da so bili to nekoč žrtveniki.
Področje v globači, kjer se miza nahaja, je zelo mistično, tu si bomo zagotovo napolnili baterije in se sprostili, kar je eden izmed razlogov za izlet . To naravno lepoto pa le opazujmo in ne plezajmo po njej, da se kdo ne ponesreči, če se miza malce zaziblje.
Ugotovili smo, da vsaj 30 minutno bivanje ob njej prinese nek motranji mir. Moja velika želja je bila, da do nje pripeljem strokovnjaka, ki bo njeno okolico izmeril z napravami, ki to merijo. In tako je bilo.

23. oktobra 2019 je Žiri in kamnito mizo obiskal g. dr. Semir Osmanagić, ki je že ob prvem pogledu nanjo pokazal zanimanje. Glede na neverjetno točno usmeritev njenih krakov, bi bilo resnično težko reči, kako je nastala, kako se je oblikovala ali kdo jo je postavil. Točne usmeritve vzhod-zahod in sever-jug in še ostale »naključne« postavitve sva že pred tem opravila z g. A. Homovec. Do mize sem odšla tudi na dan zimskega solsticija in počakala sončni vzhod, da vse te meritve preverim. Prvi sončni žarek je posijal točno na vzhodno špico ( glej sliko 1 ) in skoraj nisem mogla verjeti. Torej je orientirana na zimski čas.
G. Semir Osmanagich je s svojimi napravami, ki jih je namestil ob mizi ugotovil, da je pri njej relativno malo negativnih ionov, kar pomeni, da nima kakšnega posebnega »energetskega« učinka na nas. Kar pa je bilo izredno zanimivo je, da skoraj ni bilo elektromagnetnega sevanja. Torej je sklepati, da nahajališče mize z silami, ki so pod njo, nevtralizirajo sevanje.
G. Osmanagich je izmeril tudi magnetno polje lokacije, kjer se miza nahaja. Gostota magnetnega polja Zemlje je vektor, kar pomeni, da ima smer in velikost. Merimo jo z instrumentom imenovanim magnetometer. Gostota magnetnega polja na Zemlji ni povsod enaka in se spreminja med 20 µT in 70 µT. V časovnem obdobju 5 minut je magnetometer pokazal, da je magnetno plje pri mizi od 23 do 49 enot Tesla, kar tudi pomeni, da nikakor ni stabilno, na kar vplivajo različni faktorji.
Še ena zanimivost je nastala tudi pri meritvi ultrazvoka, ki je v normalnih mejah od 20 do 25 kH, v časovnem obdobju 5 minut je bilo zaznati utrip 28 kH, ki je značilen tudi za Bosansko piramido sonca, vendar tam neprekinjeno.
Posnetek njegovih meritev si lahko ogledati na povezavi https://www.youtube.com/watch?v=K5VEtnSehVk
Meritve z napravami so pokazale, da miza je postavljena oziroma stoji na področju, kjer zemeljske energije odstopajo od povprečja, zato se verjetno ljudje tam počutimo drugače ali boljše.

Tudi gospa Tjaša B. iz Domžal, katera ima sposobnosti jasnovidnosti in intuicije, je povedala podobno zgodbo o mizi in njenem nahajališču. Pravi, da je miza iz obdobja Neolitika, da so tam imeli obrede očiščevanja in prehoda in da je tam bil prostor, kjer se je nekaj dogajalo. Pravi, da je pod mizo voda, kar bi bilo zanimivo raziskati in da zgornja skala stoji z še vedno delujočo levitacijo. Tudi to smo že preverili pri parih ljudeh in energijo dviganja oz. levitacije je resnično čutiti.
Kaj nam zgodovina sporoča? Ali so megaliti, kamnite mize, menhirji, megalitski krogi postavljeni z namenom, da služijo tudi nam? Verjetno ne bi več obstojali, če temu ni tako. In verjetno se z njimi ne bi srečevali, in kar je še najbolj zanimivo, na takih mestih se ponavadi počutimo dobro.

In zgodba se nadaljuje…
Irma Dolinar, Žiri, 9.6.2020